ZŁOCI KARATECY Z JONKOWA

W dniu 5 listopada 2016 r. pięcioosobowa reprezentacja Akademii Sztuk Walki Jonkowo wzięła udział w siedemnastej edycji “Turnieju Karate Kyokushin o Puchar Burmistrza Józefowa”. W zawodach udział wzięło ponad 470 zawodników z 39 klubów z Polski i zagranicy. Jest to jeden z największych i najbardziej prestiżowych turniejów w kraju.

ASW Jonkowo reprezentowali: Filip Zakrzewski, Jakub Grabkowski, Patrycja Block, Maksymilian Penger, Nikodem Falaciński. Łącznie karatecy z Jonkowa zdobyli 3 medale: 2 złote i 1 srebrny. Drużynowo Akademie Sztuk Walki Jonkowo zajęła 19 miejsce wyprzedzając m.in. kluby z Lublina, Olecka, Krosna, Kalisza, Płocka czy Włocławka. 

Na najwyższym stopniu podium stanęli: Filip Zakrzewski i Jakub Grabkowski. Srebro zdobyła Patrycja Block.

Po raz kolejny bezkonkurencyjny w swojej kategorii okazał się Filip Zakrzewski, który nie dał najmniejszych szans swoim przeciwnikom. W drodze finału stoczył trzy walki. Pierwsze starcie z zawodnikiem gospodarzy, Michałem Dwornickim z Józefowa wygrał przez wazari (zdobywając pół punktu) po skutecznym zastosowaniu okrężnego kopnięcia na głowę mawashi geri. W półfinale spotkał się z zawodnikiem z Wrocławia, Dominikiem Sypień, z którym wygrał przez Ippon (cały punkt), dwukrotnie skutecznie wyprowadzając kopnięcie mawashi geri jodan. W finale bezdyskusyjnie przed czasem pokonał przez Ippon Kacpra Jackiewicza, kolejnego reprezentanta gospodarzy, po wykonaniu serii kopnięć low kick (kopniecie na udo) i mógł cieszyć się ze zdobycia złota w kategorii dzieci młodsze (chłopcy, 2007 i młodsi), powyżej 35 kg.

Największą niespodziankę sprawił Jakub Grabkowski, który został mistrzem w kategorii dzieci młodsze (chłopcy, 2007 i młodsi), do 25 kg. Jakub stanął przed najtrudniejszym zadaniem ze wszystkich reprezentantów ASW Jonkowo. W drodze po złoto stoczył aż cztery walki. Pierwszą, w której spotkał się z zawodnikiem z  Ciechanowa, Miłoszem Tomczakiem, wygrał po zaledwie 22 sekundach walki. Już w 6 sekundzie zdobył wazari celnym kopnięciem mawashi geri jodan, by w ten sam sposób zakończyć pojedynek kilkanaście sekund później. Na kolejnych etapach rywalizacji wygrał dwukrotnie przez wazari po kopnięciu mawashi geri jodan, z zawodnikiem z Lipna, Cezarym Olszewskim oraz z Kacprem Zaczkiem z Łomży. W finale spotkał się z doświadczonym zawodnikiem, Bartoszem Zalewskim z Iławy, który wielokrotnie stawał na podium turniejów ogólnopolskich. Zdecydowana postawa Jakuba w finale i realizacja założeń taktycznych sprawiły, że wygrał w spektakularny sposób przed czasem, zdobywając Ippon (cały punkt) po dwukrotnym celnym trafieniu mawashi geri jodan. Wygrana w taki sposób, z tak doświadczonym przeciwnikiem jakiego w finale miał Jakub to wielka sztuka. Świadczy to o bardzo dobrym przygotowaniu i z optymizmem rokuje przed kolejnymi zawodami w tym sezonie – podkreśla sensei Marek Bębenek, trener zawodników ASW Jonkowo.

Srebro w kategorii dzieci (dziewczęta, 2005-2006), do 45 kg, wywalczyła Patrycja Block. W drodze do finału stoczyła trzy pojedynki. W pierwszym wygrała przez Ippon z Natalią Koc z Białegostoku. W półfinale stoczyła bardzo zaciętą i wyrównaną walkę z zawodniczką gospodarzy Łucją Walicką, z którą ostatecznie wygrała przez wskazanie sędziów. W finale musiała uznać wyższość rywalki, Julii Milewicz z Olsztyna, z którą po regulaminowym czasie walk przegrała przez wskazanie sędziów.

Pozostali zawodnicy ASW Jonkowo, Nikodem Falaciński i Maksymilian Penger, po zaciętej rywalizacji przegrali swoje walki. Swoją postawą, pokazując wielkie zaangażowanie i ducha walki, zasłużyli na uznanie i gromkie brawa kibiców. Szczególnie trudny bój miał Maksymilian, który zmierzył się z aktualnym wicemistrzem Europy w kategorii juniorów, 14-15 lat, do 70 kg, Jakubem Kraśniakiem z Ciechanowa. Reprezentant ASW Jonkowo przegrał po regulaminowym czasie walki decyzją sędziów, ale pojedynek do ostatnich sekund toczył się w szybkim tempie i napięciu. Ostatecznie Jakub Kraśniak zdobył złoto.

Zawody odbywały się według światowych przepisów IKO, tj. Międzynarodowej Organizacji Karate Kyokushin z zastosowaniem obowiązkowych ochraniaczy na tułów, głowę, golenie i ręce.

Serdecznie gratulujemy wszystkim zawodnikom i dziękujemy za godne reprezentowanie naszego klubu oraz Jonkowa. Karatecy z Jonkowa startowali w najliczniej obsadzonych grupach wiekowych. Swoimi wynikami potwierdzili wysoką formę zdobywając kolejne medale w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Naszych reprezentantów podczas turnieju głośno dopingowali rodzice zawodników, za co gorąco im dziękujemy. Po raz kolejny, i zapewne nie ostatni w tym sezonie, karatecy z Jonkowa zaznaczyli swoją obecność na sportowej arenie kraju podczas turnieju ogólnopolskiego – podsumowuje sensei Marek Bębenek.

Serdeczne podziękowania składamy również dla Urzędu Gminy Jonkowo, Warmińskiego Banku Spółdzielczego w Jonkowie i firmy Transport Usług Komunalnych, Wołowno, Edward Górtowski za finansowe wsparcie ASW Jonkowo.

Wszystkim kibicom i tym, którzy wspierają nasze przedsięwzięcia dziękujemy, że jesteście z nami

Jednocześnie miło nam poinformować, że już troje zawodników ASW JONKOWO znajduję się w pierwszej 100 rankingu zawodników w Polsce Karate Kyokushin! W rankingu uwzględniono ponad 2600 zawodników z całego kraju. Reprezentanci ASW Jonkowo uplasowali się na następujących miejscach:

Miejsce 40 Patrycja Block
Miejsce 87 Filip Zakrzewski
Miejsce 93 Maksymilian Penger

Przed kolejnym sprawdzianem swoich możliwości karatecy z Jonkowa staną podczas grudniowych turniejów ogólnopolskich. Trzymajcie kciuki.

Kategoria: Uncategorized