STOP DOPALACZOM! MOIM DOPALACZEM JEST SPORT – PODSUMOWANIE AKCJI

W październiku i listopadzie 2016 r. w szkołach na terenie Gminy Jonkowo przeprowadzona została II edycja społecznej akcji “Stop dopalaczom! Moim dopalaczem jest sport”. Wydarzenie to zrealizowane zostało przez Uczniowski Klub Sportowy Akademia Sztuk Walki Jonkowo przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Jonkowie, Oddziałem Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie i wsparciu Starostwa Powiatowego w Olsztynie. Akcja prowadzona była pod honorowym patronatem Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie mł. insp. Mieczysława Wójcika oraz Starosty Olsztyńskiego Małgorzaty Chyziak. Projekt realizowany był przy finansowym wsparciu Starostwa Powiatowego w Olsztynie i GOPS Jonkowo. Blisko 600 uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych (Szkoły Podstawowej w Jonkowie, Szkoły Podstawowej w Nowym Kawkowie, Szkoły Podstawowej we Wrzesinie i Gimnazjum w Jonkowie) wzięło udział w zajęciach sportowych połączonych z elementami karate zorganizowanych w ramach lekcji wychowania fizycznego, które poprowadził sensei Marek Bębenek, posiadacz stopnia mistrzowskiego 2 dan w karate kyokushin, trener ASW Jonkowo.

Inauguracja akcji “Stop dopalaczom. Naszym dopalaczem jest sport.” odbyła się w dniu 19 października w Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Jonkowie. W jej trakcie karatecy z Akademii Sztuk Walki Jonkowo wystąpili z pokazem. Naszą akcję swoją obecnością wsparli m.in.: Wicestarosta Olsztyński – Joanna Michalska, zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie – mł. insp. Marek Kuśmierczyk oraz wielokrotny reprezentant Polski, mistrz Polski i Europy w rajdach samochodowych – Krzysztof Hołowczyc, który opowiedział młodzieży jakie możliwości daje uprawianie sportu i jakim złem są wszelkiego rodzaju używki, zachęcając tym samym do zdrowego i sportowego stylu życia.

Celem tego przedsięwzięcia było zachęcenie dzieci i młodzieży do aktywnego spędzania wolnego czasu, poprzez aktywność sportową z jednoczesną profilaktyką uświadamiającą zagrożenie jakim są dopalacze. W trakcie zajęć przekazane zostały uczniom informacje m.in. nt. efektów działania dopalaczy, zagrożeń jakie wiążą się z ich zażywaniem i sprzedażą oraz instytucji udzielających pomocy w powyższym zakresie. Jednocześnie akcja ta miała pokazać młodzieży alternatywę wobec wszelkiego rodzaju używek (alkohol, dopalacze, narkotyki, papierosy), jaką jest sport, na przykładzie wschodniej sztuki walki – karate kyokushin. Według najnowszych danych tylko w 2016 r. po zażyciu dopalaczy zmarły w Polsce 3 osoby, a blisko 3,5 tysiąca uległo zatruciu. Twoje życie zależy od ciebie. Nie zmarnuj go.

Kategoria: Uncategorized