Grupa dzieci

GRUPA NAJMŁODSZA 5-8 lat

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym. Są to zajęcia ogólnorozwojowe z elementami karate mające na celu poprawę kondycji, gibkości, zwinności, harmonijny rozwój cech motorycznych oraz profilaktykę skolioz i innych wad postawy.
Zajęcia prowadzone są w duchu etyki zasad i kultury japońskiej. Podczas zajęć promujemy pozytywne zachowania małego karateka w postaci szacunku do rodziców, nauczycieli i siebie nawzajem jak również dyscyplinę, samokontrolę, systematyczność oraz konsekwencję w działaniu.
Dzieci mają możliwość zdawania na stopnie szkoleniowe kyu oraz udział w letnich obozach sportowych jak również rożnego rodzaju imprezach organizowanych przez naszą Akademię.
Dlaczego dzieci powinny trenować karate: – skutecznie przeciwdziała skoliozom, które dają o sobie znać u dzieci z klas I-V szkół podstawowych
– oducza agresji, uczy zdecydowania i konsekwentnego dążenia do celu
przełamuje nieśmiałość, wzmacnia poczucie własnej wartości i wiarę we własne siły
poprawia koordynację ruchową, zwinność, gibkość, szybkość i refleks,
– systematycznie i równomiernie rozwija całe ciało
– uczy pozytywnych postaw życiowych
Podczas treningu dzieci, szczególnie w początkowej jego fazie, szczególny nacisk kładzie się na ćwiczenia ogólnorozwojowe. Kształtuje się cechy sprawności ogólnej takie jak: koordynacja, szybkość, siła, precyzja. Dzieci uczą się jak kontrolować własne ciało. Wzmocnienie odpowiednich partii mięśni jest profilaktyką i korekcją wad postawy.
Jest to okazja do rozładowania stresów i napięć, a wreszcie wyładowania
w kontrolowany sposób energii, która kumuluje się przez wiele godzin spędzonych w szkolnej ławce.
Z czasem karate w życiu dziecka nabiera szczególnego znaczenia. Staje się jego pasją. Przyzwyczajenia z treningów sprawiają, że zaczyna aktywnie spędzać czas pomiędzy treningami. Ma to ogromne znaczenie w czasach, gdy dzieci większość czasu spędzają przed komputerem czy telewizorem.
Trening karate to inwestycja w przyszłość. Cechy kształtowane podczas treningu takie jak wytrwałość, cierpliwość, systematyczność, koncentracja, umiejętność mierzenia się z przeszkodami to cechy przydatne każdemu człowiekowi i w każdej dziedzinie życia.
Treningi karate mogą pomóc dzieciom uczyć się i poprawiają koncentrację, która jest produktem ubocznym karate. “Tradycyjne kata jest lekcją samokontroli – powiada instruktor – kontrola fizyczna i psychiczna jest trudna ze względu na intensywność wymaganego skupienia. Utrzymywanie niskiej pozycji, pamiętanie każdego skomplikowanego ruchu i wykonywanie go z siłą wymaga wysiłku”.

KORZYŚCI FIZYCZNE

Karate jest podobne do baletu ze względu na podobne wymagania względem koordynacji ruchowej. Zarówno górna jak i dolna część ciała musi wykonywać zawiłe, skoordynowane ruchy. “Zacząłem uczyć moje dziecko sztuk walki, gdy miało niecałe cztery lata – mówi psychiatra dr Jilbert Lewis – Rozwój neurologiczny w tym wieku jeszcze występuje i czuję, że lekcje karate, gimnastyki lub tańca są pomocne. Brak koordynacji ruchowej u dzieci może znaleźć najlepsze lekarstwo dla rozwinięcia równowagi i płynności ruchów właśnie w sztukach walki. Pojemność płuc jest również powiększana poprzez trening sztuk walki. Tętno w treningu kata w karate są porównywalne do występującego przy bieganiu. Maksymalne wartości tętna mogą być osiągnięte podczas walk treningowych.

NAPASTNICY

Osobnik znęcający się nad słabszymi z reguły ma niską samoocenę i potrzeba czucia się silnym powoduje, że szuka ona słabszych od siebie. Wyczuwa oznaki słabości jak niechęć do spojrzenia w oczy, zgarbiona postawa, przy zaczepce szybki oddech, łamiący się głos i niepewność w odpowiedziach. Przeciwnie do tego, co rodzice mogliby sądzić, trening sztuk walki nie przygotowuje dzieci na otwartą rozgrywkę z “zaczepiaczem” raczej powoduje wygaszenie sygnałów prowokujących agresję. Sztuki walki uczą patrzeć przeciwnikowi w oczy. Sparing uczy kontroli oddechu. Praca nad pozycjami jest integralną częścią rozwijania równowagi, siły i szybkich przemieszczeń.